IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Schroders: Икономиката на еврозоната изглежда по-добре, отколкото специалистите се опасяват

Забавящата се глобална икономика се отразява значително в очакванията на макро ниво, но това все още не е екстраполирано в прогнозите за печалбите, посочва Александър Правиц

14:12 | 27.11.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Schroders</em></p>

Снимка: Schroders

Александър Правиц е ръководител на звеното на Schroders за Централна и Източна Европа и Средиземноморието.

Преди това от 2012 г. до 2017 г. е директор отдел „Връзки с клиенти“ към Global Financial Client Group в Хонкног, където отговаря за регионалните взаимоотношения с основните международни банкови клиенти в азиатско-тихоокеанския регион. Присъединява се към Schroders през 2007 г. като мениджър „Бизнес развитие“ за дистрибутори в Австрия и Люксембург.

Г-н Правитц, съвсем наскоро бе проведена годишната инвестиционна конференция на Schroders в Лондон. Кои бяха основно разглежданите теми и кои от тях предизвикаха най-голям интерес сред присъстващите анализатори?

Обратната връзка от клиентите ни е, че конференцията има огромен успех и съм много благодарен, че имахме повече от 40 клиенти от региона на ЦИЕ и Средиземноморието с нас в Лондон. В предизвикателна и непрекъснато променяща се среда клиентите ни ценят изключително много възможността да чуят за тенденциите и предизвикателствата от първа ръка от нашите портфейлни мениджъри и инвестиционни екипи.

Темите, които тази година бяха оценени най-много от нашите клиенти са тематични инвестиции, частните капиталови инвестиции и multi-asset решенията. Имаше голям интерес към възможностите в тези области и решенията, които им предлагаме, за да им помогнем да достигнат инвестиционните си цели.

Разкажете малко повече за Schroders - най-голямата публично търгувана компания за управление на активи в Европа, както и за сътрудничеството с управляващото дружество „Карол Капитал“, което вече представлява британския фонд и в Румъния. Какво постигнахте досега в региона и какви са краткосрочните и средносрочните цели?

Schroders е основана през 1804 г. и днес е една от водещите световни инвестиционни компании с близо 500 милиарда евро активи под управление (към 30 юни 2019 г.). Ние активно управляваме инвестициите на нашите клиенти, за да помогнем за увеличаване на състоянието им. Предлагаме иновативни продукти и решения в широк спектър от класове активи, включително акции, ЦК с фиксиран доход, multi-asset, частни капиталови инвестиции и алтернативни инвестиционни продукти.

Както казвате, Schroders е публична компания, листната на Лондонската фондова борса. Имаме обаче подкрепата на семейство Schroders, които все още притежават значителна част от компанията. Структурата ни на собственост и силната капиталова база ни позволяват да имаме дългосрочна визия. С други думи, можем да останем фокусирани върху стратегията си и да се възползваме от възможностите във всяка пазарна среда.

Друг отличителен фактор са близките и трайни отношения с нашите клиенти и партньори. Един чудесен пример за това е партньорството с „Карол Капитал“. Работим заедно от 2012 г. и оттогава отношенията ни единствено се развиват.

Регионът на ЦИЕ и Средиземноморието е много важен за нас, поради което решихме да сформираме екип, посветен на тези пазари през 2017 г. Оттогава наблюдаваме голям успех в установяването на нови отношения , както и в укрепването на съществуващите такива. Благодарение на тези партньорства днес сме водещ международен асет мениджър в региона на ЦИЕ и Средиземноморието.

Нашата дългосрочна цел е да се превърнем в основен бранд в региона както за институционални, така и за крайни клиенти.

Безспорно политиката играе силна роля за случващото се на финансовите пазари. През последните години покерът около Brexit оставя участниците без дъх. Какво следва след новата сделка за Brexit според Вас? Възможно ли е рали при британските активи, или волатилността ще вземе и тях в жертва?

С новото споразумение за оттегляне и с оглед на предстоящите избори изглежда, че сме близо до края на началото на Brexit. Brexit наистина е най-големият икономически и политически риск пред Великобритания. Всичко останало е незначително, което прави прогнозирането на икономическите перспективи доста трудно.

Brexit без сделка би довел до рецесия както във Великобритания, така и в ЕС, заради рязкото обезценяване на паунда. Сделката за Brexit би помогнала за повишаване на икономическия растеж и паунда, както и на лихвите.

Въпреки че редица анализатори, включително и Schroders, свиваха през последните месеци и години прогнозите за растеж за редица страни и региони, а важни водещи икономически показатели постоянно намаляват, съотношението цена/печалба на акции расте значително на редица финансови пазари. Значи ли това според вас, че оценката е твърде висока за текущата фаза на цикъла?

Почти сигурно да, тъй като съотношенията цена към прогнозна печалба за следващите 12-месеца за глобалните акции в момента са над средното си ниво за последните десет години. Тези съотношения ще се увеличат допълнително, тъй като очакванията за печалбите за 12 месеца напред се влошават. Въпреки че прогнозите за печалбите за 2019 намаляха значително в течение на годината, според нас очакванията за 2020 остават завишени.

Забавящата се глобална икономика се отразява значително в очакванията на макро ниво, но това според нас все още не е екстраполирано в прогнозите за печалбите. Това важи с най-голяма сила за САЩ, където консенсусните прогнози на IBES са за около 10% ръст на печалбите през 2020 г.. Според нас това изглежда твърде високо, въпреки постоянната подкрепа от обратните изкупувания на акции

Следователно краткосрочният риск за пазарите на акции идва от евентуално понижаване на очакванията за печалбите и свиване на съотношенията. Преминавайки в 2020 г. очакваме фундаментът на печалбите да продължи да избледнява. Това ще доведе до понижаване на годишните прогнози и ще увеличи потенциала за обезценяване на акциите, особено в по-високо оценените сегменти на пазара.

Въпреки че пазарите на акции изглеждат като цяло скъпи, има редица сегменти, в които оценките и бъдещите прогнози са много по-привлекателни. Това се отнася особено за сегментите на пазара, които са зависими в голяма степен от икономическата обстановка и пазарните оценки вече отразяват очаквания за влошаване на печалбите в късната фаза на икономическия цикъл. Анализът на ценовите съотношения и общия растеж през целия икономически цикъл дава превес на про-цикличните акции спрямо пазарните сектори с нисък растеж.

Посланието несъмнено е, че селекцията и активното управление имат значение, особено по време на тази фаза на пазарния цикъл.

Как очаквате да се развият тенденциите на три основни фронта – политиките на централните банки, пазара на акции и пазара на суровини?

Икономиката на еврозоната изглежда по-добре, отколкото специалистите се опасяват. Последните предварителни данни за БВП показват, че икономиката нарасна с 0,2% през третото тримесечие. Това съответства на темповете на растеж на предходното тримесечие и побеждава консенсусните очаквания. Запазва се тенденцията за устойчиво вътрешно търсене и силно представяне на сектора на услугите, които частично компенсират по-слабото външно търсене и спада в производството.

Федералният резерв на САЩ (ФЕД) наскоро намали ОЛП с 25 базисни пункта до целево ниво от 1,50% –1,75%. Но в пресконференцията си председателят на Фед Джером Пауъл посочи, че по-нататъшно облекчаване е възможно само при „съществена преоценка“ на икономическите перспективи.

Това дойде като изненада за Хелоуин за пазарите, които очакваха по-скоро обратното, т.е. индикации, че монетарните стимули ще продължат. Американската икономика нараства с 1,9% годишен темп през третото тримесечие, като капиталовите разходи и търговията действат забавящо на общата икономическа активност.

Несигурността от търговското напрежение между САЩ и Китай очевидно се отразява на икономиката, тъй като износът се забавя и фирмите отлагат планираните капиталови разходи. От друга страна потреблението на домакинствата остава силно, с ръст от 2,9%.

Последни данни сочат, че е вероятно Вашингтон и Пекин да подпишат споразумение през ноември, въпреки че мястото ще трябва да се промени сега, когато Чили не е домакин на срещата на върха на АТЕС (Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество).

Дали това е достатъчно за да се повиши доверието на бизнеса остава да се разбере. Опасността е капиталовите разходи и търговията да останат слаби, а забавянето да се разпространи по-значително в заетостта и потреблението. ФЕД ще се надява, че досегашните му мерки за облекчаване ще бъдат достатъчни, за да предпазят домакинствата от подобен резултат.

Нашето мнение е, че все още ще има значителна несигурност и със свиването на маржовете на печалба ще видим и свиване на заетостта и ФЕД ще се върне към намаляване на лихвите през 2020 г.

През последните месеци се засилват предупрежденията, че светът е изправен пред нова криза. Въпреки това мнозина експерти смятат, че тя няма да е толкова всеобхватна, като глобалната финансово-икономическа криза преди над 10 години, а по-скоро ще е напасване. Какво е Вашето мнение?

По-скоро бихме подкрепили такова твърдение. Пазарите предусещат повратна точка в глобалната активност. Цените на акциите нараснаха и доходността на държавните облигации леко се повиши. При пазара на акции водещи са развиващите се пазари, което показва, че очакванията за растеж се подобряват предвид тяхната обвързаност с глобалната търговия. Надеждите за търговска сделка между САЩ и Китай помогнаха, но в икономическите данни липсват доказателства за сериозно възстановяване.

През лятото пазарните очаквания бяха станали твърде мрачни на фона на перспективите и затова може да видим допълнително подобрение в краткосрочен план. Ключово ще бъде дали забавянето на производството ще засегне и услугите, водейки до по-слаб пазар на труда. Ако това не се случи, пазарите могат да се засилят още повече, но с натиска върху печалбите, евентуални съкращения могат допълнително да ударят домакинствата.

Дългосрочният въпрос за световната икономика обаче остава същият: недостиг на търсене без очевиден глобален локомотив. В това отношение сегашният цикъл е много по-различен от предишния.

Друго, което трябва да наблюдаваме: уязвимостта на финансирането в долари. Погледнато отвъд САЩ, дисбаланси се формират в други части на света. Дори ако САЩ са в състояние да избегнат рецесия, има вероятност такава да се появи другаде, като уязвимостта на развиващите се пазари е възможен катализатор.

В последния си доклад за глобална финансова стабилност МВФ сигнализира за два взаимосвързани потенциални проблема при възникващите пазари. Първият е свързан с общата картина на дълга: след тежка 2018 г. апетитът за риск изглежда се е върнал и в същото време доходността по американските ДЦК е спаднала значително. Комбинираният ефект от това е насочването на средства към пазарите на дълг на развиващите се държави, което води до понижена кредитоспособност на корпорациите поради по-високата задлъжнялост. Голяма част от този дълг е деноминиран в долари, което е и второто опасение на МВФ, а именно нарастването на кредитирането, деноминирано в долари, от банки извън САЩ. В много икономики и в повечето развиващи се такива, те изтъкват, че делът на деноминираната в долари активност се е увеличила след световната финансова криза.

Това има значение, тъй като по време на световната финансова криза тези банки извън САЩ, които отпускаха заеми в долари, се оказаха решаващи механизми за разпростиране на финансовия стрес. Тъй като способността им да получават долари, за да продължат кредитирането, пресъхна, те поставиха напрежение върху финансовите системи на собствените си страни, както и върху системите и икономиките на други държави, на които отпускаха заеми. Най-силно засегнати бяха развиващите се пазари с най-ограничен достъп до алтернативни източници на финансиране.

Докато днес финансирането в долари изглежда изобилно, един поглед върху скорошните сътресения на репо пазарите в САЩ би трябвало да ни предупреди колко лесно спокойните води могат да станат бурни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още